Nesmělé pokusy autorovy

Mým původním záměrem bylo vyrobit elektrocentrálku pro dobíjení akumulátoru umístěnou na kamnech. Praktické pokusy s menším teplovzdušným motorkem mé názory poněkud poopravily.

elektrocentrála - výkon cca 2W (upřímě řečeno nic moc)

Tento motorek je pro praktické použití příliš malý (vrtání 28mm /zdvih 55mm). Je nutno sáhnout po vrtání min. 100mm. Taktéž chlazení vzduchem není zrovna nejefektivnější u jiné aplikace než u ventilátorů.

Motor o výkonu cca 50W (zbožné přání)

Jako nadějnější se mi jeví tento stroj kopírující nestoudně Robinsonův patenet (I'm so sorry Mr.Robinson :-)

Za cenné rady a komentáře bych na tomto místě rád poděkoval panu Viktoru Laikovi (mve.energetika.cz)

Jak praví klasik: Vše už tady bylo, všechno bylo již vyřčeno. Než jsem se nadál zjistil jsem, že téměř shodný strojek běhá v domácnosti snaživého kanadského důchodce :-).

Dlouho jsem také přemýšlel o vhodném generátoru pro teplovzdšný motor. Nakonec jsem ho našel v jednom starém časopise Udělej si sám , kde byl použit v malé větrné elektrárně. Asi největší výhodou tohoto generátoru je že nepoužívá kartáče, komutátor, ani kroužky. Jediné co se zde toči je rotor s pernamentními magnety, který může tvořit zároveň setrvačník motoru. Obejdeme se tedy i bez převodů.Dnes je fakt těžký být originální, opět mě někdo předběhl. Ale co, aspoň mám reference že to fakt jde :-)...Pro pokusy s mechanizmem Ross yoke jsem si narychlo postavil malý větrák.....Své dosavadní poznatky jsem si dovolil shrnout v následujícím elaborátu: